Найдавніші дороги на землі. Історія виникнення доріг і гранітної бруківки

Протягом свого існування людство використовувало різні матеріали для мощення доріг - утрамбований грунт, дерево, піщаник, граніт, - але з того часу до сьогоднішніх днів залишилися дороги, матеріалом для будівництва яких використовувався саме граніт. Про що й свідчать знайдені нами історичні матеріали.

Дорога до піраміди фараона Сахури (III тис. до н.е.)

Будівництво доріг з каменю починається з виникненням держав. До нас дійшла найдавніша дорога, виявлена в Єгипті. Вона прокладена до місця зведення піраміди фараона Сахура (III тис. до н.е.). Полотно дороги шириною бл. 4 м споруджено з укладених поперечно кам'яних блоків. По ньому на масивних волокушах-санях, запряжених биками, транспортували багатотонні кам'яні блоки. Ці сцени докладно зображені на розписах всередині пірамід. Зокрема, показано, як дорогу поливають водою, щоб зменшити тертя.

Дорога інків в Мачу-Пикчу

В Америці розвинену мережу шляхів, загальна довжина якої становила 16 тисяч кілометрів, побудували інки. Дороги інків охоплювали всю імперію, розташовану на території сучасних Перу, Еквадору, Колумбії, Болівії, Чилі та Аргентини. Дороги з'єднували центри провінцій, а головні - перетиналися в місті Куско. Протяжність найдовшої дороги становила 6600 кілометрів. На кожній дорозі були споруджені через певні проміжки заїжджі двори, також на дорогах встановлювалися стовпи з зазначенням відстаней.

У державах стародавнього світу будівництво доріг мало дуже велике значення через необхідності здійснювати завойовницькі походи і організовувати торгівлю. Дороги з кам'яним покриттям існували в Хетському царстві, Ассирії, Ахеменідській імперії. У складі ассірійської армії були спеціальні підрозділи, що займалися будівництвом мостів і вирівнюванням доріг для бойових колісниць. У Ахеменідській імперії Дарієм I була побудована царська дорога з Ефеса в Сарди і Сузи довжиною 2600 кілометрів. На царській дорозі були встановлені дорожні стовпи з вказівкою відстаней, станції з готелями на відстані денного переходу, стайнями для зміни коней, продовольчими складами і гарнізонами.

Стародавні держави періоду античності також приділяли увагу будівництву доріг та їх безпеці. Обов'язком кожної з численних держав стародавньої Греції було будівництво доріг. Дороги стандартної ширини (близько 3 м.) прокладали по кам'янистому грунті, пробиваючи цілі ділянки в скелях. Дороги вважалися настільки ж недоторканними, як і храми. В «Історії» Геродота описана царська дорога, прокладена перськими володарями в VI ст. до н.е. від міста Сарди на заході Малої Азії до Сузам в південно-західному Ірані. Її довжина становила бл. 2400 км. Через рівні проміжки були побудовані станції з заїжджими дворами, а в стратегічних пунктах, таких, як річкові переправи, знаходилися військові пости і укріплені ворота.

Аппієва дорога на території стародавнього міста Мінтурно, Римська імперія

У Північному Причорномор'ї, на території сучасних Росії та України існували численні давньогрецькі міста. Їх жителі володіли технологією дорожнього будівництва, про що можна судити з відкритих археологами мощених каменем міських вулиць (міста Пантікапей - сучасна Керч, Горгиппія - Анапа, Фанагорія і Гермонасса на Таманському півострові та ін.) Вулиці мостили кам'яними плитами, покладеними насухо без розчину, провулки - щебенем і черепками розбитого посуду. Вздовж вулиць пролягали облицьовані каменем водостоки та водопроводи, на перехрестях влаштовували колодязі, також облицьовані кам`яними плитами.

До найдавніших доріг Риму відносяться Аппієва дорога (312-244 роки до н.е..) І Фламінієва дорога (220 рік до н.е..).

Римські дороги будувалися з метою збільшення швидкості пересування військ і торгових караванів. Дорожня мережа у Римі розросталася разом із зростанням самої імперії: після завоювання нових територій до Риму починалося будівництво легіонерами магістральної дороги, що зв'язувала нову провінцію зі столицею імперії.

Мощена римська дорога в Геркуланумі.

Будівництво таких доріг здійснювалося на державні гроші, а також на гроші жителів міст і власників земель, по яких проходила дорога. Кожна магістральна дорога отримувала назву або на честь цензора, яким була побудована або відремонтована, або по області призначення. Надалі дорожня мережа у даній провінції розвивалася зусиллями римських громадян, які отримували наділи і в процесі колонізації створювали місцеві дороги, що прилягали до магістральної.

Римська дорога в Помпеях.

На римських дорогах стояли мильні камені або мілліаріі - циліндричні кам'яні стовпи висотою від 1,5 до 4 метрів і діаметром від 50 до 80 сантиметрів, на яких вказувалася відстань до Риму та ім'я імператора. Маса таких стовпів сягала двох тонн. Золотий мілліарій, від якого відраховували відстань до всіх інших, був встановлений імператором Августом Октавіаном біля храму Сатурна на римському форумі.

Крах Римської імперії в IV ст. н.е. під ударами варварських племен і наступ періоду Середньовіччя означали втрату багатьох досягнень цивілізації, в тому числі руйнування мережі доріг. Після падіння Західної Римської імперії дорожня мережа в Європі прийшла в занепад.

Відродження будівництва доріг в Європі в основному пов'язане з формуванням держав з абсолютною монархією, правителям яких були потрібні дороги для ефективного централізованого управління. Спочатку проводили відновлення римських доріг, поєднуючи їх вцілілі ділянки, потім перейшли до будівництва нових.

Наприкінці XVIII століття в Західній Європі для дорожнього покриття стали використовувати пакеляж - камені у формі усіченої піраміди, які встановлювалися впритул один до одного підставою конуса на грунтову і піщану основу.

З приходом нових технологій граніту стали надавати більш оптимальні форми для зручності мощення доріг. Так з'явилася гранітна бруківка. Покриття з використанням гранітної бруківки стало дуже популярним у всіх країнах. З огляду на практичність, покриття з бруківки широко застосовується і по сьогоднішній день, особливо в житлових зонах, парках, скверах, на площах, присадибних ділянках. Гранітна бруківка знайшла широке застосування у сфері дизайну. Цей матеріал з великим успіхом використовується там, де діють жорсткі вимоги з довговічності та екологічності.

Присутність гранітної бруківки в усі часи говорить про високий статок і хороший смак.

Інформація взята з сайту http://ru.wikipedia.org/